Tough start to the season for Durham bowlers

0
Have your say

DURHAM County A team are to start their outdoor Northern Counties campaign with a double header against Yorkshire and Lancashire.

On Saturday, May 28, they face Yorkshire at 10am and then Lancashire at 2pm. Both games take place at The Parks Sports Centre in North Shields.

Team manager Andrew Kirtland is using both games to look at improving the Middleton Cup squad.

Silksworth club have six players on show in Hendy Shields, Paul Baker, Keith Avery, David Bolt, Gary Farquhar and Wayne Funnell.

Roker Marine’s Phillip Dixon and Usworth’s Brian Poulter are also included.

The following day Silksworth’s David Bolt, Darlington RA’s Andrew Kirtland and Robert Chisholm travel to Warwickshire for the England international trial.

H In the national double fours, Houghton Dairy Lane lost 44-26 at home to Leadgate.

Silksworth beat Leeholme 41-40 and will now travel to Leadgate in the next round.

Roker Marine travel to Spennymoor.

Houghton Dairy Lane lost 5-0 to Elm Tree, who now travel to Silksworth in the next round.

Other National Results: Over 55 Singles: D. Morgan (HDL) 21 J. Agnew (Sherburn Park) 9. Over 55 Pairs: W. Hall (Elm Tree) 17 D. Morgan (HDL) 18, R. Jones (Elm Tree) 17 G. Agar (HDL) 20. Ladies Over 55 Singles: J. Ridpath (Owton Lodge) 1 J. Rodgerson (HDL) 0. Ladies Champion of Champions: B. Jobling (Washington Glebe) 1 C. Keen (Middleton St George) 0

Mixed Pairs: A. Ganley (Roker Park) 1 D. Hulley (Thompson Park) 0, J. Raine (Thompson Park) 1 C. Pearson (Consett Park) 0, R. Armstrong (Consett Park) 26 V. Hills (Ryhope) 17, A. Parnell (Stockton) 1 J. Dunn (Dawdon) 0. Mixed Fours: A. Cooper (Hundens) 13 N. Hinds (Usworth) 19, D. Morgan (HDL) 9 D. Hulley (Thompson Park) 25. Mixed Over 60’s Double Fours: Houghton Dairy Lane 33 Hundens 29.

H Hylton Colliery Welfare suffered three separate relegations last season but in this season’s Storey Bowl they have made a great start with three straight wins.

Usworth (13), Houghton Dairy Lane (13) and Roker Marine (12½) occupy the top three places in the Earl Cup division one.

H All club secretaries are reminded to send in their result cards as soon as possible, to ensure all the leagues are updated regularly.

Latest County Results: Singles, 1st Round: K. Avery bt T. Jopling, P. Baker bt K. Cooney, Pete Thomson bt Pat Thomson, S. Don bt M. Laydon, R. Graham bt A. Hill, R. Mckie bt M. Carr, K. Ford bt J. Maughan, D. Hulley bt R. Robinson. 2nd Round: K. Ford v G. Farquhar, S. Don v D. Wilson, P. Baker v R. Mckie, P. Dixon v D. Hulley, P. Thomson v D. Bolt, R. Graham v K. Avery – all to be played by June 2. Pairs: S. Don bt M. Carr, P. Dixon v R. Campbell, D. Wilson bt K. Ford, T. Jopling v D. Bolt, M. Laydon bt A. Middleton, E. Cook bt L. Smith, A. Hill v R. Dresser, R. Mckie v V. Avery, E. Fountain v D. Hulley, (R. Graham, G. Farquhar, P. Baker all have byes). Triples: M. Laydon v R. Dresser, L. Smith v A. Middleton, R. Mckie v D. Bolt and D. Wilson, S. Baker v S. Don, R. Campbell v A. Hill, P. Baker v P. Dixon. Fours: D. Wilson v T. Jopling, M. Laydon v R. Dresser, R. Campbell bt L. Smith,D. Bolt bt R. Mckie, A. Hill v V. Avery, (P.Dixon has a bye). Two Bowl: K. Cooney v T. Jopling, R. Robinson v D. Wilson

H On Thursday, the green finals of the fours will take place at Barnes Park, 6.30pm.

H The entries continue to increase in both the Silver Jacks and Burkett Shield competitions.

The Barley Mow father and son duo of Bobby and Bryan Sanderson are looking to retain the Silver Jacks for a fourth consecutive year and have been handed a tough trip to Roker Marine, as they face brothers Peter and Pat Thomson.

In the Burkett, the holders Lindsay Smith, Pat Thomson and Pete Thomson entertain Grindon Mill’s Michael Lowis.