Silksworth duo seal semi spot

0
Have your say

SILKSWORTH duo Michael Laydon and Ian Riches have booked a semi-final spot in the County Pairs.

In a change of format, this season’s quarter-finals were all played at one venue this week at Seaham Town.

Laydon and Riches came from behind to defeat Darlington RA’s Peter Edwards 20-16.

The Usworth pair of Brian Poulter and George Hackett went down 20-10 to Dunston’s Malcolm Johnstone and Alan Jobling.

Darlington RA’s Neil Buckley collected a last-end double to sneak home 19-18 past Neville Cross’s John Webster, while Spennymoor’s Paul Heath received a walk-over after Horden’s Steven Lee was disqualified due to a breach of rules.

In the semi-finals, Riches plays Jobling while Buckley plays Heath.

In the Two-Bowl Singles, Silksworth’s Neil Ridley was unlucky to go down 15-12 to Hunden’s Vince Tunstall, while there were wins for Darlington RA’s Keith Burton and Leadgate’s Gary Robson.

In the fours, Houghton Dairy Lane have two quarter-finalists as Ken Briscoe’s quartet and David Morgan’s quartet face Stuart Land (Spennymoor) and Ken Peters (Mainsforth) respectively.

The remaining games are set to take place next week on the following dates and venues.

MONDAY (Barnes Park):- Triples – B.Attwood (Leeholme) v D.Livingston (Dunston), G.Peacock (Hundens) v A.Jobling (Dunston), L.Macey (Darlington RA) v J.Ainger (Owton Lodge). Two Bowl – N.Cummings (Nevilles Cross) v B.Poulter (Usworth). Under 25s – P.Dixon (Silksworth) v O.Lynn (Houghton Town)

MONDAY (Leadgate):-

Triples – C.Higgins (Hartlepool OB) v M.Laydon (Silksworth)

TUESDAY (Stockton):- Fours – S.Land (Spennymoor) v K.Briscoe (Houghton DL), P.Baker (Silksworth) v A.Jobling (Dunston).

TUESDAY (John Whitehead Park):- Champion of Champions – G.Robson (Leadgate) v B.Watson (Stockton), G.Adams (Eldon Grove) v B.Arkley (Dunston), J.Taylor (Leeholme) v P.Thomson (Roker Marine)

WEDNESDAY (Leadgate) Singles – D.Fenwick (Owton Lodge) v J.McKinney (Houghton DL), M.English (Dipton) v R.Mckie (Roker Marine), R.Robinson (Roker Marine) V A.Kirtland (Darlington RA), J.Ainger (Owton Lodge) v K.Burton (Darlington RA). Under 25s – N.Cummings (Nevilles Cross) v G.Farquhar (Silksworth).

H The semi-finals of this season’s 3-2-1 triples will take place on Tuesday.

Barley Mow booked a semi-final spot with a win over North Biddick while Grindon Mill booked their spot with a win over Lumley.

The remaining ties have yet to be played.

Semi-final draw – Grindon Mill v Ryhope/Silksworth, Usworth/Sunderland v Barley Mow.