Today’s local results

Steels SC (blue) take on Red House WMC in today's Over-40s League derby at Ford Quarry

Steels SC (blue) take on Red House WMC in today's Over-40s League derby at Ford Quarry

0
Have your say

Evo-Stik League, Premier Division: Blyth Spartans 2 Belper Town 0

Division One North: Padiham v Darlington 1883 postponed, Spennymoor Town 2 Northwich Victoria 1

Ebac Northern League, Division One: Bedlington Terriers 0 Guisborough Town 3, Bishop Auckland v Celtic Nation postponed, Consett 4 Whitley Bay 1, Crook Town 1 North Shields 5, Jarrow Roofing 3 Ashington 2, Marske United 0 Dunston UTS 0, Newcastle Benfield 1 Morpeth Town 6, Shildon 3 Newton Aycliffe 1, Sunderland RCA 1 Durham City 5, West Allotment Celtic 1 Penrith 3.

Division Two: Brandon United 1 Alnwick Town 1, Chester-le-Street 2 Tow Law Town 2, Northallerton Town 4 Esh Winning 0, Norton and Stockton Ancients 2 Washington 1, Ryhope CW 1 Billingham Town 2, Ryton and Crawcrook Albion 2 Hebburn Town 3, Seaham Red Star 8 Heaton Stannington 3, South Shields 2 Willington 3, Stokesley SC 3 Darlington RA 2, Thornaby 4 Birtley Town 0, Whickham 1 Team Northumbria 0.

Durham Challenge Cup, second round: Easington Colliery 3 West Auckland 2 (aet), Hartlepool 2 Billingham Synthonia 0

Wearside League: Annfield Plain 2 Seaton Carew 3, Boldon CA 2 Redcar Athletic 2, Cleator Moor Celtic v Spennymoor Town Reserves postponed, Horden CW 4 Leam Rangers 0, Jarrow 0 Ashbrooke Belford House 0, Prudhoe Town v Richmond Town postponed, Sunderland West End 0 Stockton Town 1, Wolviston 3 Whitehaven 0.

Durham FA Trophy semi-finals: Silksworth CW 3 Gateshead Rutherford 1, Whickham Sporting Club v Sedgefield NetPark postponed

Durham Alliance League: Ferryhill Town 1 Horsley Hill 8, Hartlepool Reserves 1 Wheatley Hill WMC 2, Sherburn Village WMC 1 Shildon Reserves 3

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Aquatic Sports 6 Whitburn Village 1, Hendon 3 Hall Farm 1, Park View 4 Oddies 4

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: Darlington Shuttle and Loom 1 South Shields 2, Hebburn Town 2 Washington Cross Keys 0, Marden 3 Easington CIU 0, Spennymoor Salvin Arms 2 Hartlepool Touchdown 6, Steels Social Club 2 Red House WMC 4

Division One: Heaton Stannington 4 Grindon Broadway 1, Pelton Crown Inn 0 Gateshead Rutherford 2, Penshaw Catholic Club 1 Hartlepool Gillen Arms 1, Redcar Newmarket 2 Hartlepool Catholic Club 0, St Mary’s College 2 Ryhope Foresters 0, The Milbourne Arms 3 Dubmire 4, Wallsend Community 3 Consett 1.

Division Two: Blakelaw SC 0 Cobblers Hall 1, Blue House 0 CSSC Darsley Park 1, North Ormesby Vets v Hylton CW abandoned, North Shields Pineapple 0 Humbledon & Plains Farm 4, Peterlee Helford 2 Houghton Cricket Club 4, South Shields Catholic Club 2 Deneside WMC 2, Wearmouth CW 6 Coxhoe Red Lion 2, Wingate Constitutional Club 1 Durham Stonebridge 3

Division Three: Hartlepool Stag & Monkey 2 Washington JFC Biddick Inn 2, Horden Sportsmans 4 Boldon Colliery Tavern 1, Mill View WMC 0 Wallsend Winstons 1, Willow Pond 1 Fiddlers Three 4

Division Four: Colonel Prior 0 Waldridge Park 5, Ivy Legends 2 Durham City Strollers 2, Newcastle East End 3 Chaplins 1, Rolls-Royce 2 Hartlepool Veterans 1