Today’s local results

Easington Colliery (green) take on Boldon CA in today's one-sided Wearside League clash. Picture by David Allan
Easington Colliery (green) take on Boldon CA in today's one-sided Wearside League clash. Picture by David Allan
0
Have your say

Barclays U18 Premier League, Northern Division: Everton 3 Sunderland 1, Man Utd 0 Middlesbrough 3, Newcastle 1 Liverpool 5

FA Cup, second qualifying round: Buxton 2 Newcastle Benfield 0, Dunston UTS 1 Spennymoor Town 4, Shildon 1 Stalybridge Celtic 0, Skelmersdale Utd 1 Blyth Spartans 4

Evo-Stik League, Div One North: Ossett Town 0 Darlington 1883 2

Ebac Northern League, Division One: Ashington 1 West Auckland Town 2, Bedlington Terriers 5 Billingham Synthonia 0, Durham City 4 Celtic Nation 0, Guisborough Town 0 Bishop Auckland 2, Marske United 0 Jarrow Roofing 2, Morpeth Town 3 West Allotment Celtic 3, Newton Aycliffe 0 Whitley Bay 1, North Shields 3 Consett 0, Penrith 4 Crook Town 1

Division Two: Alnwick Town 3 Ryhope CW 1, Billingham Town 0 Ryton and Crawcrook Albion 1, Birtley Town 1 Seaham Red Star 5, Chester-le-Street 3 Northallerton Town 0, Darlington RA 2 Willington 1, Heaton Stannington 2 Stokesley SC 0, Hebburn Town 6 Esh Winning 0, Team Northumbria 0 Tow Law Town 1, Thornaby 2 Brandon United 0, Washington 3 South Shields 1, Whickham 1 Norton and Stockton Ancients 3

Wearside League: Annfield Plain 2 Horden CW 4, Easington Colliery 10 Boldon CA 0, Jarrow 0 Hartlepool 5, Leam Rangers 0 Stockton Town 3, Prudhoe Town 1 Spennymoor Town Reserves 3, Richmond Town 4 Ashbrooke Belford House 1, Seaton Carew 1 Harton and Westoe 0 (abandoned 15 mins injury to player), Silksworth CW 6 Redcar Athletic 1, Whitehaven 1 Sunderland West End 2, Wolviston 2 Cleator Moor Celtic 2

Durham Alliance League: Brandon Utd Reserves 1 Sedgefield NetPark 2

League Challenge Cup, second round: Bishop Auckland Reserves 3 Shildon Reserves 1, Ferryhill Town 2 Wallsend Town 7, Hartlepool Reserves 1 Ebchester Consett Reserves 0, Murton 1 Horsley Hill 2, Wheatley Hill WMC 6 Whitehill 2

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Cheers 7 Last Orders 1

Durham County Minor Cup, first round: Aquatic Sports 3 West Auckland WMC 2, Bishop Auckland Hogans 1 University of Sunderland 2, Darlington Hole in the Wall 0 Whitburn Village 7, Hall Farm 1 Willington WMC 3, Hendon 2 Corner Flag 0, Park View 1 Middlestone Moor Masons Arms 9, Wearside Athletic 1 Oddies 4

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: Billingham Swan 0 Cramlington Burton House 0, Blyth Sea Horse 1 Darlington Shuttle and Loom 0, Hartlepool Touchdown 5 Easington CIU 3, Hebburn Town 3 Ferryhill Greyhound 1, South Shields 5 Red House WMC 1, Steels SC 0 Marden 4, Washington Cross Keys 5 Spennymoor Salvins 1.

Division One: Consett 2 Seaton Terrace 1, Gateshead Rutherford 2 Hartlepool Catholic 2, Grindon Broadway 2 Hartlepool Gillen Arms 0, Redcar Newmarket 3 Pelton Crown 3, Ryhope Foresters 3 Heaton Stannington 4, St Mary’s 1 Dubmire 1, Wallsend Community 2 Penshaw Catholic Club 3

Division Two: CSSC Darsley Park 5 Coxhoe Red Lion 1, Deneside 1 Cobblers Hall 0, Houghton Cricket 1 Blakelaw SC 4, Humbledon & Plains Farm 1 Wearmouth CW 3, Langley Park Rams Head 4 South Shields Catholic 0, North Ormesby 3 Peterlee Helford 0, North Shields Pineapple 2 Wingate Constitutional 0

Division Three: Boldon Colliery Tavern 3 Shildon Grey Horse 4, Hartlepool Greenside 1 Richmond Town 4, Hartlepool Stag & Monkey 4 Redcar Old Boys 4, Hedworthfield Red Hackle 3 Mill View CIU 3, Thornley Celtic 3 The Philadelphia 2, Trimdon Vets 4 Fiddlers Three 1, Wallsend Winstons 1 Willow Pond 4, Washington JFC Biddick Inn 1 Horden Sportsmans 2.

Division Four: Colonel Prior 2 Oddies 3, Durham City Strollers 3 Sedgefield Black Lion 3, Hartlepool Vets 1 Waldridge Park 7, Newcastle East End 3 Ivy Legends 0, Rolls-Royce 1 Chaplins 1, Woodhorn Lane 1 Heighington Bay Horse 1

* Don’t miss tonight’s last ever online Football Echo for the best coverage of local football – 13 great pages. It’s online on this website from around 6.45