Today’s local results

Blue House (blue strip) battle Humbledon and Plains Farm in the Over-40s League today. Picture by Corrina Atkinson

Blue House (blue strip) battle Humbledon and Plains Farm in the Over-40s League today. Picture by Corrina Atkinson

0
Have your say

Barclays U18 Premier League, Northern Division: Sunderland 0 Derby 2

Evo-Stik League, Premier Division: Stamford 1 Blyth Spartans 1

Div One North: Darlington 1883 0 Salford City 1, Warrington Town 1 Spennymoor Town 0

Ebac Northern League, Division One: Ashington 2 Consett 0, Bedlington Terriers 3 Newcastle Benfield 0, Billingham Synthonia 0 Newton Aycliffe 1, Guisborough Town 6 West Allotment Celtic 0, Jarrow Roofing 2 Sunderland RCA 1, Marske United 3 Crook Town 2, Penrith 0 Morpeth Town 0, West Auckland Town 3 Shildon 2, Whitley Bay 2 Durham City 1

Division Two: Alnwick Town 2 Whickham 3, Brandon United 1 Team Northumbria 4, Esh Winning 2 Thornaby 4, Northallerton Town 4 Washington 3, Norton and Stockton Ancients 7 Birtley Town 2, Seaham Red Star 6 Ryton and Crawcrook Albion 0, South Shields 2 Heaton Stannington 4, Stokesley SC 2 Billingham Town 3, Tow Law Town 1 Chester le Street 1, Willington 2 Hebburn Town 2

Durham Challenge Cup, preliminary round: Annfield Plain 6 Boldon CA 3 (aet), Jarrow 2 Ashbrooke Belford House 5, Leam Rangers 2 Sunderland West End 3, Wolviston 4 Darlington RA 3.

Wearside League: Easington Colliery v Harton and Westoe postponed, Hartlepool 2 Silksworth CW 2, Horden CW 5 Redcar Athletic 2, Richmond Town 5 Prudhoe Town 0, Stockton Town 3 Spennymoor Town Reserves 1

Monkwearmouth Charity Cup, preliminary round: Whitehaven 3 Seaton Carew 4 (aet)

Durham Alliance League: Birtley 1 Hylton Sports Club 8, Coundon and Leeholme 5 Hartlepool Reserves 0, Ebchester Consett Reserves 6 Ferryhill Town 1, Sedgefield Netpark 2 Bishop Auckland Reserves 0, Shildon Reserves 0 Sherburn Village WMC 5, Whitehill 2 Wallsend Town 3

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Corner Flag 5 Park View 1, Hall Farm 4 Cheers 0, Last Orders 3 Hendon 7, Oddies 3 Whitburn Village 2

Sunderland & District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: Billingham Swan 1 Blyth Sea Horse 1, Cramlington Burton House 4 Easington CIU 0, Ferryhill Greyhound 3 South Shields 1, Hartlepool Touchdown 2 Darlington Shuttle and Loom 0, Marden 2 Washington Cross Keys 1, Red House WMC 0 Steels Social Club 3, Spennymoor Salvins 0 Hebburn Town 0

Division One: Consett 2 Wallsend Community 3, Dubmire 1 St Mary’s College 5, Hartlepool Catholic 1 Redcar Newmarket 4, Pelton Crown 2 Grindon Broadway 4, Penshaw Catholic 2 Heaton Stannington 0, Rutherford 2 Hartlepool Gillen Arms 0, Ryhope Foresters 5 Seaton Terrace SC 1

Division Two: Blakelaw SC 2 Deneside WMC 2, Blue House 2 Humbledon & Plains Farm 2, Cobblers Hall 6 CSSC Darsley Park 0, North Shields Pineapple 1 North Ormesby Vets 4, Peterlee Helford 2 Langley Park Rams Head 3, South Shields Catholic Club 1 Hylton CW 4, Wearmouth CW 8 Houghton Cricket 0, Wingate Cons 1 Coxhoe Red Lion 3

Division Three: Fiddlers Three 4 Thornley Celtic 3, Horden Sportsmans 3 Hedworthfield Red Hackle 4, Mill View 3 Hartlepool Stag & Monkey 1, Richmond Town 4 Boldon Colliery Tavern 1, Shildon Grey Horse 0 Wallsend Winstons 4, The Philadelphia 2 Washington JFC Biddick Inn 2, Willow Pond 1 Trimdon Vets 6

Division Four: Chaplins 4 Newcastle East End 3, Heighington Bay Horse 5 Billingham Vets 3, Ivy Legends 4 Hartlepool Vets 1, Oddies 0 Rolls-Royce 2, Sedgefield Black Lion 2 Woodhorn Lane 3, Waldridge Park 4 Colonel Prior 0

* Don’t miss the best read of the weekend – the online Football Echo – with 13 packed pages of local football and much more. It’s available on this website from around 6.45pm