Today’s local results

Humbledon and Plains Farm (red strip) take on South Shields Catholic Club in the Over-40s League at Silksworth Complex today. Picture by David Allan
Humbledon and Plains Farm (red strip) take on South Shields Catholic Club in the Over-40s League at Silksworth Complex today. Picture by David Allan
0
Have your say

FA Cup, first qualifying round: Ashington 2 Scarborough Athletic 2, Bishop Auckland 2 Spennymoor Town 3, Marske United 2 Dunston UTS 2, Newcastle Benfield 3 Bridlington Town 1, Shildon 1 WhitbyTown 1, West Allotment Celtic 0 Lancaster City 5, Workington 2 Consett 0

Ebac Northern League, Division One: Billingham Synthonia 3 Whitley Bay 5, Celtic Nation 3 Newton Aycliffe 2, Crook Town 2 Bedlington Terriers 6, Guisborough Town 4 Sunderland RCA 1, Jarrow Roofing 1 MorpethTown 3, Penrith 0 Durham City 2, West Auckland Town 2 North Shields 0.

Division Two: Birtley Town 2 Billingham Town 1, Brandon United 1 Hebburn Town 5, Esh Winning 1 Darlington RA 4, Northallerton Town 1 Team Northumbria 1, Norton and Stockton Ancients 8 Alnwick Town 0, Ryhope CW 0 Willington 2, Ryton and Crawcrook Albion 3 Heaton Stannington 2, Seaham Red Star 4 Whickham 2, South Shields 1 Chester le Street 0, Stokesley SC 2 Washington 9, Tow Law Town 1 Thornaby 1.

Wearside League: Annfield Plain 3 Ashbrooke Belford House 4, Leam Rangers 1 Redcar Athletic 1, Prudhoe Town 2 Hartlepool 2, Seaton Carew 3 Easington Colliery 2, Spennymoor Town Reserves 1 Horden CW 4, Wolviston 2 Boldon CA 2

Monkwearmouth Charity Cup, first round: Richmond Town 1 Jarrow 0

Sunderland Shipowners’ Cup, first round: Silksworth CW 0 Stockton Town 6, Sunderland West End 1 Cleator Moor Celtic 0

Durham Alliance League: Ebchester Consett Reserves 1 Hylton Sports Club 3, Hartlepool Reserves 7 Ferryhill Town 2, Sedgefield Netpark 4 Brandon Utd Reserves 0, Whitehill 4 Horsley Hill 0

Clem Smith Bowl, first round: Shildon Reserves 2 Murton 1

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Hendon 4 Corner Flag 0, Last Orders 1 Aquatic Sports 4, Oddies 4 Cheers 4, Park View 2 Hall Farm 8

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: Blyth Sea Horse 0 Hebburn Town 1, Easington CIU 0 Darlington Shuttle & Loom 0, Ferryhill Greyhound 0 Spennymoor Salvins 3, Hartlepool Touchdown 1 Billingham Swan 0, Red House WMC 0 Marden 0, Steels Social Club 2 South Shields 1, Washington Cross Keys 0 Cramlington Burton House 2

Division One: Consett 0 Ryhope Foresters 1, Dubmire 3 Hartlepool Catholic 0, Grindon Broadway 1 Wallsend Community 1, Heaton Stannington 2 Penshaw Catholic 2, Redcar Newmarket 3 Gateshead Rutherford 0, Seaton Terrace 0 Pelton Crown 1, St Mary’s College 0 Hartlepool Gillen Arms 2

Division Two: CSSC Darsley Park 4 Blakelaw SC 1, Coxhoe Red Lion 1 Cobblers Hall 1, Deneside WMC 0 Wearmouth CW 2, Humbledon & Plains Farm 4 South Shields Catholic Club 1, Langley Park Rams Head v North Shields Pineapple

Division Three: Boldon Colliery Tavern 5 Redcar Old Boys 2, The Philadelphia 1 Fiddlers Three 1, Washington JFC Biddick Inn 2 Hedworthfield Red Hackle 2

Division Four: Colonel Prior 4 Ivy Legends 1, Durham City Strollers 0 Heighington Bay Horse 5, Newcastle East End 3 Woodhorn Lane 2, Oddies 3 Waldridge Park 2