Today’s local results

Washington (red) take on  Lancaster City in the FA Cup today. Picture by Kevin Brady

Washington (red) take on Lancaster City in the FA Cup today. Picture by Kevin Brady

0
Have your say

Evo-Stik League, Premier Division: Halesowen 1 Blyth Spartans 2

FA Cup, preliminary round: Armthorpe Welfare 1 Marske United 4, Bishop Auckland 4 Jarrow Roofing BCA 4, Bridlington Town 3 Northallerton Town 0, Clitheroe 3 Seaham Red Star 2, Consett 2 Whickham 0, Dunston UTS 3 Durham City 0, Knaresborough Town 0 West Allotment Celtic 1, Newcastle Benfield 0 Kendal Town 0, Padiham 0 Shildon 1, Tadcaster 0 Spennymoor Town 2, Washington 0 Lancaster City 7, West Auckland Town 1 Darlington 1883 1.

Ebac Northern League, Division One: Billingham Synthonia 3 Celtic Nation 0, Morpeth Town 1 Bedlington Terriers 2, Newton Aycliffe 5 Crook Town 2, Penrith 2 Whitley Bay 2, Sunderland RCA 1 Guisborough Town 1

Division Two: Alnwick Town 4 Billingham Town 3, Brandon United 0 Willington 1, Heaton Stannington 7 Birtley Town 0, Hebburn Town 4 Norton and Stockton Ancients 0, Ryhope CW 5 Esh Winning 0, Ryton and Crawcrook Albion 2 Chester le Street 2, South Shields 6 Thornaby 0, Stokesley SC 0 Team Northumbria 5, Tow Law Town 1 Darlington RA 2

Wearside League: Hartlepool 4 Harton and Westoe 1, Horden CW 1 Easington Colliery 3, Jarrow 1 Cleator Moor Celtic 2, Leam Rangers 0 Whitehaven 2, Prudhoe Town 4 Ashbrooke Belford House 1, Redcar Athletic 8 Boldon CA 0, Seaton Carew 8 Annfield Plain 1, Silksworth CW 4 Wolviston 1, Spennymoor Town Reserves 5 Richmond Town 0, Stockton Town 3 Sunderland West End 1

Durham Alliance League: Ebchester Consett Res 5 Chester-le-Street Town Whitehill 2, Ferryhill Town 5 Brandon Utd Reserves 1, Hartlepool Reserves 2 Bishop Auckland Reserves 1, Sedgefield Net Park 0 Wheatley Hill WMC 1, Shildon Reserves 3 Murton 1

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Aquatic Sports 2 Corner Flag 1, Hall Farm 3 Whitburn Village 0, Hendon 3 Cheers 2, Oddies 6 Park View 1

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: South Shields 1 Hebburn Town 2

Division One: Consett 1 Penshaw Catholic Club 2, Dubmire 0 Ryhope Foresters 0, Hartlepool Gillen Arms 2 Wallsend Community 2, Pelton Crown 6 Heaton Stannington 2, Rutherford 0 Redcar Newmarket 2, St Mary’s 4 Grindon Broadway 5

Division Two: CSSC Darsley Park 6 Blue House 0, Cobblers Hall 0 Blakelaw SC 2, Coxhoe Red Lion 1 Wearmouth CW 3, Deneside WMC 2 South Shields Catholic Club 1, Houghton Cricket 1 Peterlee Helford 2, Humbledon & Plains Farm 3 North Shields Pineapple 0, Hylton CW 3 North Ormesby Vets 4, Langley Rams Head 3 Wingate Cons 2

Division Three: Boldon Colliery Tavern 12 Horden Sportsmans 0, Felling Fiddlers Three 2 Willow Pond 0, The Philadelphia 3 Shildon Grey Horse 5, Thornley Celtic 0 Richmond Town 3, Trimdon Vets 2 Redcar Old Boys 1, Wallsend Winstons 0 Mill View CIU 0, Washington JFC Biddick Inn 3 Hartlepool Stag and Monkey 1

Division Four: Woodhorn Lane 4 Newcastle East End 1

Robson Pattison Cup: Blyth Sea Horse 2 Ferryhill Greyhound 3 (aet), Cramlington Burton House 1 Billingham Swan 0, Darlington Shuttle and Loom 0 Red House WMC 3 (aet), Easington CIU 2 Steels SC 3, Marden 1 Spennymoor Salvins 3, Washington Cross Keys 0 Hartlepool Touchdown 2

Billy Lorraine Cup: Chaplins 3 Heighington Bay Horse 1, Colonel Prior 1 Rolls-Royce 3, Durham City Strollers 0 Oddies 1, Sedgefield Black Lion 4 Billingham Vets 5, Waldridge Park 3 Hartlepool Vets 1

* See tonight’s online Football Echo for 14 packed pages of local football – it’s online on this website from 7pm