Today’s local football results

Seaham Red Star (red and white) take on North Shields in today's Ebac Northern League clash. Red Star impressively beat the Division Two leaders 3-0. Picture by David Allan.

Seaham Red Star (red and white) take on North Shields in today's Ebac Northern League clash. Red Star impressively beat the Division Two leaders 3-0. Picture by David Allan.

0
Have your say

Barclays U18 Premier League: Man Utd 5 Middlesbrough 1, Newcastle 2 Everton 5

Evo-Stik League, Premier Division: Blyth Spartans 0 Buxton 1

Div One North: Radcliffe Borough 1 Darlington 1883 2

FA Carlsberg Vase, fifth round: Dunston UTS 5 Brightlingsea Regent 0, Eastbourne United 6 Morpeth Town 1, Spennymoor Town 1 Newcastle Benfield 2, West Auckland Town 2 Hallen 0.

Ebac Northern League, Division One: Ashington 3 Billingham Synthonia 1, Bishop Auckland 1 Whitley Bay 2, Consett 1 Celtic Nation 2, Crook Town 3 Newton Aycliffe 3, Durham City 2 Team Northumbria 0, Marske United 0 Billingham Town 0, Penrith v Sunderland RCA postponed.

Division Two: Birtley Town 1 Jarrow Roofing 4, Chester-le-Street 4 Northallerton 2, Heaton Stannington 0 South Shields 2 (abandoned 58 mins, injury to player), Norton and Stockton Ancients 3 Stokesley SC 2, Ryton and Crawcrook Albion 4 Brandon United 1, Seaham Red Star 3 North Shields 0, Thornaby 3 Esh Winning 0, Washington 3 Whitehaven 1, West Allotment Celtic 2 Darlington RA 1, Willington 0 Whickham 3

Wearside League: Annfield Plain 1 Cleator Moor Celtic 4, Boldon CA 0 Sunderland West End 2, Hartlepool 0 Jarrow 2, Harton and Westoe CW v Wolviston postponed, Horden CW 2 Ashbrooke Belford House 2, Redcar Athletic 3 Leam Rangers 2, Seaton Carew 0 Stockton Town 5, Silksworth CW 2 Coxhoe Athletic 2.

Monkwearmouth Cup, semi-final: Richmond Town v Ryhope CW postponed

Les Todd Northumberland FA Benevolent Bowl: Prudhoe Town 1 Shankhouse 3

Durham County Trophy, semi-final: Coundon & Leeholme 4 Darlington Blackwell Meadows 1

Durham Alliance League: Brandon Utd Reserves 0 Murton 1, Hylton CW 5 Coxhoe United 0, Sherburn Village WMC 2 Ebchester Consett Reserves 0, Spennymoor Town Reserves 0 Durham Stonebridge 1

Durham Minor Cup, semi-final: Oddies 1 Middlestone Moor Masons Arms 0 (aet)

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Aquatic Sports 3 Hylton Colliery 1, Corner Flag 1 Colliery Tavern 3, Seaham Marlborough 2 University of Sunderland 2

Alan Hood Memorial Trophy, semi-finals: Hall Farm 0 Hendon 4, Park View 1 The Alexandra 6

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Div One: Penshaw Catholic 5 Middlesbrough Beads 0

Div Two: Gateshead Rutherford 1 Holywell Fat Ox 1, Shildon Grey Horse 2 Cobblers Hall 3, West Cornforth 2 Deerness Valley Rams 2, Wingate Cons 2 Pelton Crown 2

Div Three: Billingham Vets 1 Washington JFC Biddick Inn 2, Humbledon & Plains Farm 1 Mill View 0, Houghton Cricket 1 Wearmouth CW 2, South Shields Catholic 4 Blue House 3

Div Four: Durham City Strollers 0 Redcar Old Boys 3, Fiddlers Three 2 Woodhorn Lane 1, Hartlepool Owton Lodge 0 The Philadelphia 3, Horden Tin Pot Vets 7 Rolls-Royce 2, The Huntsman 2 Hartlepool Greenside 4

Kip Watson Villa Real Cup: Billingham Town 2 Cramlington Burton House 1, Blakelaw SC 1 Thornley Celtic 3, Blyth Sea Horse 2 Hartlepool Catholic 0, Ferryhill Greyhound 4 DSS Darsley Park 1, Hartlepool Gillen Arms 1 Grindon Broadway 0, Hebburn Argyle 0 Red House WMC 2, Marden 2 Richmond Town 1, Ryhope Foresters 5 Consett 4, South Shields 4 Hylton CW 5, Spennymoor Salvins 4 Hedworthfield Red Hackle 1, Steels Social Club 3 St Mary’s College 0, Wallsend Community 5 Dubmire 1, Washington Cross Keys 1 Darlington Grey Horse 0