Today’s local football

Sunderland West End (red) have a shot against Silksworth CW in today's Wearside League derby. Picture by David Allan.
Sunderland West End (red) have a shot against Silksworth CW in today's Wearside League derby. Picture by David Allan.
0
Have your say

EvoStik League, Premier Division: Blyth Spartans 0 Buxton 1

Division One North: Droylsden 2 Darlington 1883 1, Spennymoor Town 0 Salford City 0

FA Carlsberg Vase, first qualifing round: Consett 2 Thackley 1, Jarrow Roofing 2 Ryhope CW 3 (aet), Northallerton Town 0 North Shields 1, Ryton and Crawcrook Albion 1 Billingham Town 1

Ebac Northern League, Division One: Ashington 0 Morpeth Town 2, Crook Town 0 Billingham Synthonia 7, Dunston UTS 1 Bishop Auckland 0, Durham City 2 Bedlington Terriers 3, Guisborough Town 5 West Auckland Town 6, Shildon 2 Newcastle Benfield 1, Whitley Bay 3 Celtic Nation 0

Division Two: Alnwick Town 4 Seaham Red Star 8, Stokesley SC 2 Whickham 3

Wearside League: Cleator Moor Celtic v Richmond Town postponed, Easington Colliery 4 Leam Rangers 2, Stockton Town 8 Harton and Westoe 0, Sunderland West End 1 Silksworth CW 1

Monkwearmouth Charity Cup, preliminary round: Annfield Plain 2 Spennymoor Town Reserves 5, Hartlepool 4 Horden CW 2, Prudhoe Town 1 Redcar Athletic 7

Sunderland Shipowners’ Cup, first round: Ashbrooke Belford House 5 Whitehaven 3, Boldon CA 4 Jarrow 3, Wolviston 2 Seaton Carew 3

Durham Alliance League: Brandon Utd Reserves 0 Sherburn Village WMC 4, Horsley Hill 5 Ferryhill Town 1, Shildon Reserves 0 Hylton Sports Club 0

League Challenge Cup, first round: Wallsend Town 4 Sedgefield Netpark 1

Washington Aged Peoples Trophy, first round: Wheatley Hill WMC 1 Hartlepool Reserves 3

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Hall Farm 21 Redhouse Last Orders 1, Whitburn Village 2 Aquatic Sports 3

Durham County Minor Cup: Crook Albion 3 Corner Flag 4 (aet), Hendon 5 Newton Aycliffe Turbinia 1, Ryton and Crawcrook Albion Reserves 3 Cheers 0, Darlington Burns 2 Bishop Auckland Hogans 4, West Auckland WMC 2 Wear Valley 1, Witton Park 7 Wolsingham 1, Staindrop Castle Rovers 0 Darlington Hole in the Wall 2

Frank Hudson Transport Crook and District League, Div One: Willington WMC 4 Shildon Railway 3

Albert Vickers Cup: Darlington SRM 1 Middlestone Moor Masons Arms 3

Colin Waites Cup: Alston Moor SC 3 Evenwopod Town 3, Stanhope Town S&SC 1 Wearhead Utd 2

Norman Wright Cup: Bowes 4 Coundon Miners Blue Star 2

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Division: Billingham Swan 2 Easington CIU 1, Cramlington Burton House 2 Hebburn Town 0, Darlington Shuttle and Loom 1 Washington Cross Keys 1, Ferryhill Greyhound 0 Marden 3, Hartlepool Touchdown 3 Blyth Sea Horse 2, Red House WMC 4 South Shields 0, Salvins 1 Steels Social Club 4

Division One: Dubmire 1 Seaton Terrace SC 2, Hartlepool Catholic Club 2 Gateshead Rutherford 0, Hartlepool Gillen Arms 1 Heaton Stannington 1, Pelton Crown Inn 3 Wallsend Community 3, Penshaw Catholic Club 3 St Marys College 2, Redcar Newmarket 6 Grindon Broadway 1, Ryhope Foresters 2 Consett 2

Division Two: Blakelaw SC 1 Coxhoe Red Lion 3, Blue House 2 Deneside WMC 1, CSSC Darsley Park 2 Wearmouth CW 2, North Ormesby Vets 6 Langley Park Rams Head 3, North Shields Pineapple 0 Hylton CW 4, Peterlee Helford 3 Humbledon & Plains Farm 2, South Shields Catholic Club 1 Houghton Cricket Club 0

Division Three: Fiddlers Three 0 Washington JFC Biddick Inn 1, Hedworthfield Red Hackle 1 Hartlepool Stag & Monkey 0, Horden Sportsmans 7 Hartlepool Greenside 3, Mill View WMC 6 Boldon Colliery Tavern 3, Redcar Old Boys 2 Wallsend Winstons 0, Richmond Town 2 Trimdon Veterans 4, Shildon Grey Horse 4 Thornley Celtic 4, Willow Pond 1 The Philadelphia 4

Division Four: Heighington Bay Horse 2 Rolls-Royce 3, Ivy Legends 2 Oddies 6, Waldridge Park 2 Hartlepool Veterans 1, Woodhorn Lane 0 Billingham Vets 1

* See the online Football Echo for the biggest and best coverage of local football – pictures and reports galore – available on this website from around 6.45pm tonight