Today’s local football

Durham City (yellow) defend against Spennymoor at New Ferens Park today, Picture by Kevin Brady
Durham City (yellow) defend against Spennymoor at New Ferens Park today, Picture by Kevin Brady
0
Have your say

FA Carlsberg Vase, sixth round: Dunston UTS 0 West Auckland 1, St Andrews v Newcastle Benfield, Eastbourne Utd v Ampthill Town, Sholing v Wisbech Town

Evo-Stik League, Premier Division: Kings Lynn Town 0 Blyth Spartans 1

Div One North: Darlington 1883 2 New Mills 0

Ebac Northern League, Division One: Ashington 1 Consett 1, Billingham Town 6 Bishop Auckland 2, Celtic Nation 2 Team Northumbria 1, Crook Town 2 Bedlington Terriers 2, Durham City 1 Spennymoor Town 3, Hebburn Town 0 Shildon 0, Marske United 0 Billingham Synthonia 2, Morpeth Town 5 Sunderland RCA 0, Penrith 2 Whitley Bay 3

Division Two: Alnwick Town 1 Stokesley SC 1, Birtley Town 0 West Allotment Celtic 0, Chester-le-Street 0 Brandon United 0, Heaton Stannington 1 Darlington RA 3, Northallerton Town 1 Jarrow Roofing 1, Ryton and Crawcrook Albion 1 Washington 7, Seaham Red Star 5 South Shields 0, Thornaby 5 Whitehaven 0, Tow Law Town 0 North Shields 0, Willington 2 Esh Winning 3

Wearside League: Annfield Plain 2 Wolviston 3, Coxhoe Athletic 2 Redcar Athletic 2, Easington Colliery 10 Prudhoe Town 0, Harton and Westoe CW 4 Boldon CA 0, Jarrow 2 Cleator Moor Celtic 2, Leam Rangers 1 Ryhope CW 3, Stockton Town 2 Silksworth CW 0, Sunderland West End 1 Horden CW 2

Wearside League Cup, semi-final: Richmond Town 1 Ashbrooke Belford House 1 (Ashbrooke won 4-2 on pens)

Durham Alliance League: Brandon Utd Reserves 1 Coxhoe United 2, Wheatley Hill WMC 2 Ebchester Consett Reserves 5

Clem Smith Bowl, second round: Spennymoor Town Reserves 3 Hylton CW 4

Auckland Charity Cup, semi-finals: West Auckland WMC 1 Sherburn Village WMC 1 (Sherburn on on pens), Witton Park 0 Coundon & Leeholme 3

TWR Trade Frames Wearside Combination League: Colliery Tavern 1 Corner Flag 1, Hall Farm 6 Aquatic Sports 0, Oddies 3 Seaham Marlborough 2, The Alexandra 9 Park View 0, Whitburn Village 4 Hendon 7

Wearmouth & Hylton Charity Cup, first round: University of Sunderland 1 Hylton Colliery 8

Sunderland and District Mill View SC Over-40s League, Premier Div: Darlington Grey Horse 0 Hartlepool Touchdown 1, Hebburn Argyle 2 Salvins 0, Wearmouth Urban Printz 1 Spennymoor Voltigeur Inn 2

Div One: Consett 3 Dubmire 3, Middlesbrough Beads 0 Grindon Broadway 3, Penshaw Catholic 0 Wallsend Community 1

Div Two: Deneside WMC 0 Pelton Crown 4, Hylton CW 1 West Cornforth 1

Div Three: Billingham Vets 1 Blue House 2, Boldon Colliery Tavern 2 Houghton Cricket 2, Humbledon & Plains Farm 2 Mountain Daisy 0, Ivy Legends 3 Trimdon Vets 5, Mill View 4 Pennywell Comrades 2

Div Four: Fiddlers Three 1 Horden Tin Pot Vets 4, Rolls-Royce 0 Hartlepool Owton Lodge 5, Ryhope Cricket Club 2 Durham City Strollers 2, Sedgefield Black Lion 1 The Huntsman 4, Woodhorn Lane 0 Hartlepool Greenside 2

Robson Pattison Cup: Cramlington Burton House 5 Ferryhill Greyhound 0, Red House WMC 3 Washington Cross Keys 0

Alan Spedding Cup: Blyth Sea Horse 0 Billingham Town 1, North Shields Pineapple 0 Ryhope Foresters 4, Redcar Newmarket 1 Hartlepool Gillen Arms 0

Ironside Cup: Blakelaw SC 0 Wingate Cons 2, Holywell Fat Ox 1 St Mary’s College 2, Peterlee Helford 1 Deerness Valley Rams 2

Echo Cup: DSS Darsley Park 2 Richmond Town 1, South Shields Catholic 2 Wearmouth CW 1, Washington JFC Biddick Inn 2 Hedworthfield Red Hackle 4

Billy Lorraine Cup: The Philadelphia 4 Redcar Old Boys 1

KW/VR Cup: Wallsend Winstons 2 Millstone Rangers 3