REVEALED: The candidates hoping to be Wearside’s next councillors

editorial image
45
Have your say

NOMINATIONS are now closed for candidates wanting to stand in Sunderland’s local elections.

Here is the list of candidates who are hoping to be councillors for the city’s 25 wards on May 7.

BARNES

Laura BRUTON Liberal Democrat

Ian Macadam GALBRAITH Labour Party

Jamie Lee NAST UK Independence Party (UKIP)

Peter John O`CONNOR The Conservative Party

Lucky PEMU The Green Party

CASTLE

Martin Benjamin ANDERSON The Conservative Party

Gary Stephen DUNCAN Trade Unionist and Socialist Coalition

Stephen Paul FOSTER Labour Party

Keith SAMME UK Independence Party (UKIP)

COPT HILL

Pat FRANCIS The Conservative Party

Daniel OLAMAN The Green Party

Mary Alice TURTON Labour Party

Colin WAKEFIELD Independent

DOXFORD

Alex DOUGLAS The Conservative Party

Colin ENGLISH Labour Party

Alan Michael David ROBINSON The Green Party

Kay ROWHAM UK Independence Party (UKIP)

FULWELL

Margaret BECK Labour Party

Sheila SAMME UK Independence Party (UKIP)

Diana TALBOTT-MATTHEW Liberal Democrat

John Scott WIPER The Conservative Party

HENDON

Pauline Veronica FEATONBY-WARREN UK Independence Party (UKIP)

David Anthony LAWSON The Green Party

Deborah Anne LORRAINE The Conservative Party

Victoria O`NEIL Labour and Co-operative Party

Owen Richard TAYLOR Trade Unionist and Socialist Coalition

HETTON

John DEFTY UK Independence Party (UKIP)

Philip DOWELL Liberal Democrat

Douglas Ian MIDDLEMISS The Conservative Party

Doris TURNER Labour Party

HOUGHTON

George Edward BROWN The Conservative Party

John Verrill ELLIS Independent

Terrence HENDERSON UK Independence Party (UKIP)

Juliana HERON Labour Party

David SNOWBALL Liberal Democrat

MILLFIELD

David William GEDDIS UK Independence Party (UKIP)

Gwennyth GIBSON The Conservative Party

Helmut IZAKS The Green Party

Stephen O`BRIEN Liberal Democrat

Lynda SCANLAN Labour and Co-operative Party

Karen Christine SINCLAIR Trade Unionist and Socialist Coalition

PALLION

Sylvia DORWARD Liberal Democrat

Rachel Sara FEATHERSTONE The Green Party

Ian William PALLACE UK Independence Party (UKIP)

Paul WATSON Labour and Co-operative Party

Philip James YOUNG The Conservative Party

REDHILL

Richard Alderson BELL Labour and Co-operative Party

Shaun CUDWORTH The Conservative Party

Heather FAGAN The North East Party

Lynn Marie KELLY UK Independence Party (UKIP)

Steve THOMAS Liberal Democrat

RYHOPE

Ellen BALL Labour and Co-operative Party

Paul Frederick BURWOOD The Green Party

Bryan George FOSTER UK Independence Party (UKIP)

Harry Joseph TODD The Conservative Party

ST ANNE’S

Aileen CASEY UK Independence Party (UKIP)

Tony MORRISSEY The Conservative Party

Caroline Leigh ROBINSON The Green Party

Anthony USHER Liberal Democrat

Karen Marie WATERS Labour Party

ST CHAD’S

Margaret Gillian CROSBY Liberal Democrat

Dominic MCDONOUGH The Conservative Party

John Stuart PORTHOUSE Labour Party

Gavin TAYLOR The Green Party

Linda WELSH UK Independence Party (UKIP)

St MICHAEL’S

Tim BRENNAN The Green Party

Vince COSTELLO UK Independence Party (UKIP)

Zaf IQBAL Labour Party

Andrew WOOD Liberal Democrat

Peter Robin WOOD The Conservative Party

ST PETER’S

Douglas Gary BEAVERS Trade Unionist and Socialist Coalition

Barry Stanley CURRAN Labour Party

John Anthony LENNOX Liberal Democrat

Ronald MCQUILLAN UK Independence Party (UKIP)

Saied SATEI The Green Party

Geoffrey SCOTT The Conservative Party

SANDHILL

Jacqui GALLAGHER Labour Party

Tony MORROW UK Independence Party (UKIP)

Christine Mary REED The Conservative Party

Susan WILSON Liberal Democrat

SHINEY ROW

Rebecca COWELL The Green Party

Richard Peter ELVIN UK Independence Party (UKIP)

Sally OLIVER The Conservative Party

Jo THOMAS Liberal Democrat

Geoffrey Arthur WALKER Labour Part

SILKSWORTH

Chris CROZIER The Green Party

William Alan DAVIES UK Independence Party (UKIP)

Peter GIBSON Labour Party

Bryan Witherwick REYNOLDS The Conservative Party

SOUTH WICK

Kate DOWELL The Green Party

Miles ELLIOTT Labour Party

Michael Henderson LEADBITTER The Conservative Party

Callum James LITTLEMORE Liberal Democrat

Alexander TAYLOR UK Independence Party (UKIP)

WASHINGTON CENTRAL

Anne GRIFFIN Liberal Democrat

Len LAUCHLAN Labour Party

Paul Andrew LEONARD The Green Party

Marjorie MATTHEWS The Conservative Party

Erland POLDEN UK Independence Party (UKIP)

WASHINGTON EAST

Malcolm BANNISTER Liberal Democrat

Hilary JOHNSON The Conservative Party

Wilf LAWS Trade Unionist and Socialist Coalition

Fiona Margaret Ann Mackenzie MILLER Labour and Co-operative Party

Anthony MURPHY The Green Party

Lynn O’NEIL UK Independence Party (UKIP)

WASHINGTON NORTH

June Allyson BRADLEY The Green Party

Kevin MORRIS Liberal Democrat

Norman Thomas Geoffrey OLIVER The Conservative Party

Tony ORMOND UK Independence Party (UKIP)

Peter WALKER Labour Party

WASHINGTON SOUTH

Dominic Joseph ARMSTRONG The Green Party

Alistair BAXTER UK Independence Party (UKIP)

David GRIFFIN Liberal Democrat

Paul MIDDLETON Labour Party

Martin John TALBOT The Conservative Party

WASHINGTON WEST

Irene BANNISTER Liberal Democrat

Olwyn BIRD The Conservative Party

Ben RATHBONE-WELLS The Green Party

Kevin John SHEPPARD UK Independence Party (UKIP)

Harry TRUEMAN Labour Party